АНАЛІТИЧНІ МАТЕРІАЛИ ТОВ “НАФТОГАЗБУДІНФОРМАТИКА”

Європейські газові ринки / Підсумки тижня

ТОВ "Нафтогазбудінфомратика" готує щотижневі бюлетені кон‘юнктури газових ринків Європи для заінтересованих професіоналів газової галузі

З питань передплати звертатися за телефоном (044) 569-37-62, 569-37-63 або  e-mail: ngbi@ukrnet.net 

 

Європейські газові ринки
Календарний тиждень №39 ( 26 вересня – 1 жовтня 2016 року)


Зміст бюлетеня №39 
(8 сторінок шрифтом 9)

ПІДСУМКИ ТИЖНЯ

1. Цінові процеси
Ціни на нафту і вугілля
Курси валют
2. Динаміка цін протягом тижня
3. Спотові ціни
4. Ф‘ючерсні ціни
4.1 NCG/Pegas
5. Видобуток Великобританії
6. «Газпром» планує перехід в Європі на короткострокові контракти.
7. Нафта

Короткі підсумки

Спотові ціни за підсумками тижня впали; ф‘ючерси частково зросли, частково не змінилися. Понеділковий прогноз англійського аналітичного центру Energy Aspects передбачав перехід на цьому тижні до зростання цін та можливість падіння їх наступного тижня. Так і сталося. У вівторок спотові ціни ще падали, від середи всі ціни зростали, а у п‘ятницю почали «готуватися» до падіння.


30 вересня відбувся перехід у категорії наступного місяця з жовтня до листопада. IV квартал та зимовий сезон 2016 р. перестали торгуватися.   

Об‘єми торгівлі форвардними поставками природного газу Польщі та провідного європейського хаба NCG досить мало відрізняються. Принаймні, важко було припускати таке щодо країн, чиє споживання газу відрізняється майже в 4 рази.  

Спотові ціни, виражені в дол. США, за підсумками тижня не змінилися відносно попереднього тижня. У перший день тижня спотові ціни зросли відносно кінця попереднього тижня, потім здебільшого зростали, а 30 вересня різко впали. У регіоні ЦСЄ середня спотова тижнева ціни зросла на $1,5 (+0,9%). Фактично ж доларова ціна не змінилася, завдяки підвищенню курсу євро/дол. США. 

Ф‘ючерсні ціни. Протягом тижня ф‘ючерси поводили себе різновекторно, діапазон відхилення цін був приблизно однаковим у випадках падіння та зростання.    

Поставки наступного газового місяця. У цілому по всіх досліджуваних європейських хабах середня тижнева ціна поставок наступного місяця зросла однаково на +2,2%. 
Ураховуючи зміну 30.09.16 front-month та значне перевищення листопадових цін на жовтневими, порівняльні розрахунки було проведено лише за чотири перших дня тижня.

Поставки у 1 кварталі 2017 р. перевищили $200 у Польщі, Угорщині та Великобританії. Середня тижнева ціна зросла в середньому по всіх хабах так же, як місячні контракти, на +2%. У регіоні ЦСЄ середня ціна склала $198, по німецьких та нідерландському хабах - $188.

NCG. Ф‘ючерсні ціни зросли незначно, в середньому по всіх категоріях ф‘ючерсів на 1,7%. Середня ціна по всіх категоріях ф‘ючерсів склала $185 ($182 попереднього тижня). Об‘єми торгівлі всіма видами форвардних контрактів знову впали та досягли сумарно за тиждень 164 млн. куб. м (181 млн. куб. м на минулому тижні). Найбільше купували газ 29 вересня, коли ціни були найвищими за тиждень.

Зростання видобутку в Європі. У 2015 році, вперше за останні 15 років, видобуток нафти і газу на британських родовищах зріс на 10,4%, до 602 млн. барелів нафтового еквівалента. Тренд продовжився в 2016 р. У І півріччі зростання в порівнянні з аналогічним періодом минулого року склало 5,7%. Ріст пов'язаний в першу чергу з впровадженням технологічних нововведень, що дозволяють максимізувати видобуток на існуючих родовищах. Оприлюднення даних про видобування сприятиме зниженню цін на газ, але короткостроково.

«Газпром». Основою європейської оптової торгівлі газом стають короткострокові трансакції. Так і ПАТ «Газпром» вирішило суттєво збільшити частку короткострокових контрактів у сукупності експорту до Європи. Наразі мова йде про контракти строком 6 місяців. 

Нафта. 28 вересня ОПЕК несподівано домовилася обмежити видобуток нафти. На черговій неформальній зустрічі у Відні 30.11.16 планується затвердити структуру скорочення видобутку з поточного рівня 34,2 млн. бар./добу до 32,5-33 млн. барелів/добу на строк 6 місяців або 1 рік. Ринок скептично відноситься до відповідних перспектив. Росія не має наміру зменшувати видобуток. Саудівська Аравія у IV кварталі 2016 р. і так мала скоротити видобуток через сезонне скорочення попиту. У світі зберігаються великі запаси нафти; не вдається скоротити їх хоча б до середнього рівня за 5 років. За умов ухвалення 30.11.16 рішення ОПЕК, ціна нафти у 2017 р. може зрости до $60. Втім, підвищення ціни понад $50-60 призведе до зростання видобування сланцевої нафти, яка потіснить ОПЕК. Більшість експертів вважають, що рішення ОПЕК про замороження видобутку нафти може лише на короткий термін забезпечити підтримку цін, проте мало вплине на ситуацію в більш довгостроковій перспективі.


ТОВ «Нафтогазбудінформатика»                  03.10.2016 р.

КОМЕНТАРІ

НАФТОГАЗБУДIНФОРМАТИКА © 2001-2020

ngbi@ukrnet.net +38 (050) 447-63-42 +38 (050) 329-26-06

Будь-які матеріали, файли і сервіси, що містяться на цьому сайті, можуть бути відтворені у будь-якій формі, будь-яким способом, повністю або частково без попереднього письмового дозволу ТОВ "Нафтогазбудінформатика". При відтворенні користувачем матеріалів цього сайту, посилання на сайт обов'язкове. Переклад, переробка (модифікація), будь-яка зміна матеріалів сайту, а також будь-які інші дії, в тому числі видалення, зміна до малопомітної інформації та відомостей про авторські права і правовласників, не допускається.